Τη Δευτέρα 1 Απριλίου και τη Τρίτη 2 Απριλίου 2024, παγκόσμια ημέρα ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό, το 20ο Δημοτικό σχολείο Χαλκίδας, συμμετείχε σε εκδηλώσεις που διοργανώθηκαν από τον Δήμο Χαλκιδέων και την αντιδημαρχία Αμεα, το ειδικό νηπιαγωγείο Χαλκίδας και τον σύλλογο Αλέξανδρος. Συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες της Ε’ και ΣΤ’ συμμετείχαν σε δραστηριότητες συμπερίληψης στη πλατεία Δικαστηρίων και καλλιτεχνικά εργαστήρια τη Δευτέρα 1 Απριλίου ενώ οι μαθητές/τριες της Α’-Β’-Γ’ και Δ’ Δημοτικού βοήθησαν να φτιαχτεί μια σοκολάτα μήκους 150 μέτρων στην παραλία της πόλης μας και συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια στην πλατεία Αγίου Νικολάου. Μέσα από τις δράσεις αυτές οι μαθητές/τριες όλων των σχολείων που συμμετείχαν έγιναν μια παρέα ανακαλύπτοντας τις αξίες της συνεργασίας, αλλά και της συμπερίληψης, της αποδοχής και του σεβασμού στην διαφορετικότητα.